Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy

Zapraszamy do udziału w zawodach. Zgłoszenia do 28 marca 2019 na adres kgppkolno@wp.pl. Więcej szczegółów KliknijLosowa Fotografia Kolno

<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

2018-06-12 08:06:24

Projekt pod nazwą ”Różnorodność zawodowa”- współpraca ze szkołą zawodową w Dillenburg/Niemcy.

W dniach 03-09 czerwca b.r. gościliśmy w progach naszej szkoły nauczycieli przedmiotów zawodowych: Panią Felicitas Kolb i Pana Floriana Balzer wraz z uczniami z Gewerbliche Schulen des Lahn-Dill-Kreises z Niemiec.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji wspólnego projektu zawodowego- budowy maszyny, wirówki do pozyskiwania miodu balsamicznego. To już drugi udany projekt realizowany w porozumieniu z w/w szkołą. Dokumentacja konstrukcyjno-techniczna „ Rührhonigmaschine” została wykonana w Niemczech przez uczniów z technikum o kierunku projektant maszyn przemysłowych, a następnie przesłana drogą e-mailową na adres naszej szkoły.

Uczniowie z klasy III TM pod kierunkiem nauczycieli praktycznej nauki zawodu Pana Jacka Trzonkowskiego, Pana Bogdana Bazydło i Pana Zbigniewa Żubrowskiego na podstawie otrzymanych rysunków technicznych bardzo dokładnie wykonali części mechaniczne w/ w urządzenia. Maszyna została wykonana ze stali szlachetnej, części elektroniczne maszyny z kolei zostały wykonane i zamontowane przez stronę niemiecką .

Zadaniem uczniów technikum elektrycznego było zamontowanie silnika, okablowania i szafki sterowniczej. Wspólna praca montażowa w szkolnej pracowni kształcenia praktycznego oraz pracowni CNC trwała 4 dni i przyniosła zamierzone efekty: wirówka do miodu kremowanego została uruchomiona.

Obok intensywnych prac przy projekcie, był również czas na wspólne spędzanie wolnego czasu , lepsze poznanie się , było to możliwe chociażby podczas spływu kajakowego rzeką Krutynią, wspólnym grillowaniu, wieczorku polskim, zwiedzaniu skansenu w Nowogrodzie, rejsie statkiem jeziorem Nidzkim, czy warsztatach pszczelarskich u Państwa Kłys.

Młodzież z Niemiec zwiedziła również prężnie działający na terenie Kolna zakład : „ Domczar”, który zajmuje się produkcją wysokiej jakości oraz logistyką modułowych kabin łazienkowych, ma dużo zamówień zagranicznych. Towar eksportowany jest przede wszystkim do krajów Europy Zachodniej i krajów Skandynawskim m.in.: do Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Danii i Niemiec. Co więcej w zakładzie jest zatrudniona duża ilość absolwentów naszej szkoły, począwszy od projektantów po pracowników hali produkcyjnej.

Wymiana młodzieży była możliwa dzięki zaangażowaniu sporej grupy osób: Dyrekcji Szkoły, Pana Marka Klimka- organizatora spływu kajakowego, organizatorkom Wieczorku Polskiego i Grillparty- Paniom : Sylwii Jarzyło, Justynie Targońskiej, Magdalenie Kulas, Hannie Dobrowolskiej, nauczycielom , którzy służyli pomocą w transporcie gości z Niemiec: Panu Bogdanowi Bazydło, Panu Arturowi Sielawie, Pani Mariannie Bazydło, Pani Agnieszcze Święszkowskiej, Panu Jackowi Trzonkowskiemu, Pani Bożenie Kowalewskiej i Pani Urszuli Banach- pośrednikowi językowemu i opiekunowi projektu.

Projekt został dofinansowany przez Polsko Niemiecką Współpracę Młodzieży na podstawie wniosku opracowanego przez Panią Urszulę Banach. PNWM to organizacja międzynarodowa utworzona przez rządy obu krajów: Polski i Niemiec, warto tutaj zacytować słowa przewodnie organizacji: „ Pobyt w kraju sąsiada ma niepodważalny wpływ na rozwój młodych ludzi, a w szczególności na ich kompetencje międzykulturowe. Doświadczenie codziennego życia w drugim kraju pomaga w przezwyciężaniu uprzedzeń i umożliwia odkrywanie podobieństw i różnic, a także uczy doceniać to co własne i to co obce.”


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Bezpieczne wakacje

>> Aktuelles der Gewerblichen Schulen Dillenburg

>> Wizyta uczniów ze szkoły Vilassar de Dalt w Katalonii

>> Urodziny Pawła

© 2006-2019 ZST: LO, LP, II LO, ZSZ, Kolno Marcin Wolanowski