Losowa Fotografia Kolno

<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

2019-02-06 22:31:25

Spotkanie z Błażejem Torańskim autorem książki „KNEBEL. Cenzura w PRL-u”

Dnia 5 lutego 2019 roku w Zespole Szkół Technicznych w Kolnie na zaproszenie Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej odbyło się spotkanie z dziennikarzem, pisarzem, publicystą, autorem książki „KNEBEL. Cenzura w PRL-u” – panem Błażejem Torańskim na temat cenzury w czasach PRL-u.

Autor opowiadał o trudnych latach społeczeństwa polskiego w czasach komunizmu. Mówił, że -„Cenzurowano wszystko: od gazet i książek, przez filmy, spektakle, kabarety, po obrazy olejne i grafiki, nekrologi, korespondencje przychodzącą z zagranicy, mapy, utwory muzyczne, a nawet instrukcje obsługi maszyn i etykiety na słoikach z dżemem”.

Wykład został wzbogacony odpowiedziami na zadawane pytania, które dotyczyły między innymi: - czy cenzorzy z przekonaniem wykonywali swe obowiązki, czy może traktowali je jako sposób zarabiania na życie?, - jaką władzę posiadali cenzorzy?, - czy wśród cenzorów byli i tacy, którzy wbrew władzy robili swoje?, - do jakich sztuczek uciekali się redaktorzy, by wywieść w pole cenzorów?, - czy zna Pan jakieś zabawne anegdoty związane z cenzurą?

Młodzież zasłuchana w wydarzenia sprzed lat z cierpliwością czekała na odpowiedź dotyczącą anegdot związanych z cenzurą.

Na koniec spotkania autor otrzymał gromkie brawa i podziękowania od młodzieży, nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Zespołu Szkół Technicznych oraz zaproszonych gości. Prelekcji wysłuchało ponad 80 osób.


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Manewry Ratownicze

>> Konkurs szkolny

>> Odwiedziny u Pawła Brzostowskiego

>> Wycieczka do Ełku.

© 2006-2019 ZST: LO, LP, II LO, ZSZ, Kolno Marcin Wolanowski