Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy

Zapraszamy do udziału w zawodach. Zgłoszenia do 28 marca 2019 na adres kgppkolno@wp.pl. Więcej szczegółów KliknijLosowa Fotografia Kolno

<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

2018-09-07 22:33:38

Przez Sybir do Niepodległej

Dnia 7 września 2018 roku uczniowie naszej szkoły pod opieką pani Doroty Mroczkowskiej wzięli udział w XVIII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru w Białymstoku. Jego uczestnikom towarzyszyło hasło „Przez Sybir do Niepodległej” – w związku ze stuleciem uzyskania przez Polskę niepodległości.

Celem uroczystości jest utrwalanie pamięci o tragicznych losach obywateli polskich zesłanych do Związku Radzieckiego w latach 40. i 50. XX wieku. Marsz jest znakiem pamięci polskiej Golgoty Wschodu.

W uroczystościach udział wzięli nie tylko Sybiracy z Polski, ale także osoby represjonowane, i żołnierze AK, mieszkający na Wschodzie, na terenach Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy i Estonii oraz goście z USA i Kanady . Największą grupę stanowiła młodzież.

Tradycyjnie uczestnicy marszu spotkali się przy Pomniku Katyńskim. Przewodniczący Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków inż. Tadeusz Chwiedź powitał zebranych, odśpiewano hymn państwowy i udzielono błogosławieństwa w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko – augsburskim. Następnie zebrani przemaszerowali do kościoła pw. Ducha Świętego. Ulicami Świętojańską, Branickiego i Piastowską przeszły tysiące osób. O godzinie 11.30 JE abpa prof. Dr hab. Edward Ozorowski odprawił msze święto. Po nabożeństwie odbyły się uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka. Odśpiewano hymn Związku Sybiraków, odmówiono modlitwę za zmarłych, były wystąpienia okolicznościowe.

Na koniec odczytano apel poległych zakończony salwą honorową – żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego oraz złożono kwiaty i zapalono znicze.


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2018-2019

>> Wesołych i bezpiecznych wakacji

>> Październik miesiącem bibliotek szkolnych

>> Program edukacyjny z zakresu profilaktyki HIV/ AIDS

© 2006-2019 ZST: LO, LP, II LO, ZSZ, Kolno Marcin Wolanowski