naglowek.jpg

<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>

2021-09-26 21:05:09

Wyjazd na spektaktl teatralny

Dnia 24 września 2021 r. uczniowie klas: II TRE i I TE pod opieką p. Iwony Kozikowskiej i p. Marianny Bazydło uczestniczyli w wycieczce do Ostrołęki na sztukę teatralną pod tytułem „Antygona”. Celem wyjazdu było poszerzenie kanonu edukacji klasycznej , uwrażliwienie na sztukę antyczną i teatralną, przybliżenie dziedzictwa cywilizacyjnego, rozwijanie odpowiedzialności i integracja grupy.

Problem tragedii antycznej przybliżyli aktorzy Teatru Ludowego z Krakowa. Wszyscy uczestnicy wyjazdu zgodnie stwierdzili, że spektakl jest godny polecenia. Nie tylko dlatego, że jest to lektura, którą trzeba przeczytać, należy do kanonu lektur obowiązkowych, ale także dlatego, że tekst traktujący o problemach sprzed tysięcy lat nadal jest aktualny. Aktorzy z niezwykłym zaangażowaniem wcielili się w swoje role. Katarzyna Galica z Teatru im. Juliusza Słowackiego odegrała rolę Antygony, w Tyrezjasza wcielił się Piotr Rutkowski,  Kreona zagrał Karol Zapała.

Nieodłącznym elementem dramatów greckich jest muzyka. Choć w „Antygonie” pojawiała się rzadko a burzliwym wydarzeniom towarzyszyła cisza, to szczególnie podobał nam się moment z melodią z „Gladiatora”. Słysząc te dźwięki, czuliśmy, jak ciarki przechodziły po ciele. Istotna była też gra świateł, w błyskach lamp Eteokles i Polinejkes stoczyli bratobójczy, śmiertelny pojedynek.  
Wyjazd był niezwykle udany i czekamy z niecierpliwością na kolejne spektakle grane przez aktorów Teatru Ludowego w Krakowie.


 

 


<<< nowszy Czytaj następny news starszy >>>


Zobacz też:

>> Wzór wniosku o realizację praw wynikającyh z RODO

>> Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

>> Wieczór poetycki

>> Wykaz klas w Zespole Szkół Technicznych na uroczyste rozpoczęcie Roku Szkolnego w roku szkolnym 2021/2022

© 2006-2022 ZST: LO, LP, II LO, ZSZ, Kolno Marcin Wolanowski